پژوهشگران قصد دارند با طراحی و ابداع ربات‌های پرستار، مراقبت از سالمندان مبتلا به فراموشی را به یک کار ساده تبدیل کنند.

در حال حاضر ربات‌های بسیاری برای کمک به افراد سالمند ابداع می‌شوند که انواع گوناگون از جمله دستیارهای هوشمند خانگی و ربات‌های پرستار را در بر می‌گیرند. این ربات‌ها می‌توانند کاربران سالمند خود را به فعالیت وادارند، مراقب آنها باشند و یا آنها را از خواب بیدار کنند. برخی از این ربات‌ها حتی برای مشاوره دادن به کاربران نیز مناسب هستند و می‌توانند راه‌هایی مانند تماشای تلویزیون و یا ورزش کردن را برای سرگرمی آنها پیشنهاد دهند.

این ربات‌ها می‌توانند یک راه حل مثبت و کارآمد برای مراقبت از سالمندان باشند و احساس تنهایی را در آنها از بین ببرند. شاید تبلیغات بسیاری در مورد ربات‌های پرستار دیده باشیم اما بسیاری و پژوهشگران و شرکت‌ها سعی دارند که واقعاً چنین ربات‌هایی را برای کمک به سالمندان طراحی کنند. شاید این ایده در ابتدا کمی ترسناک به نظر برسد اما نتایج آن واقعاً امیدوارکننده هستند.

پیشرفت ربات‌های اجتماعی

دلیل تمایل روزافزون مردم به ربات‌های پرستار، عجیب نیست. ربات‌ها با پیشرفت روزافزون و داشتن قابلیت‌های بیشتر برای تعامل گفتاری و فیزیکی با انسان، کارایی‌های جدیدی از خود نشان می‌دهند. مراقبت از سالمندانی که به بیماری‌های عصبی مانند فراموشی دچار هستند، یکی از کاربردهای قابل توجه این ربات‌ها به شمار می‌رود. این کاربرد، به خصوص در جوامعی که میزان تولد در آنها پایین است، بسیار مورد توجه خواهد بود. عجیب نیست که بسیاری از ربات‌های پرستار، در چین ابداع می‌شوند و بسیاری از پژوهش‌های حوزه رباتیک نیز در این کشور صورت می‌گیرد زیرا جمعیت جوان چین، به اندازه کافی نیست و امکان مراقبت از همه سالمندان توسط نیروی جوان وجود ندارد.

نتیجه ابتکاراتی که در حوزه علم رباتیک صورت می‌گیرند، ابداع ربات‌های کارآمدی است که برای کمک به سالمندان طراحی شده‌اند. اگرچه این ربات‌ها نمی‌توانند از عهده وظایف فیزیکی مانند آماده کردن غذا یا برداشتن اجسام برآیند اما می‌توانند کاربر را از نظر احساسی حمایت کنند. یکی از این ربات‌ها، رباتی موسوم به “پارو” (Paro) است که به یک فوک شباهت دارد و می‌تواند با ردیابی صدای کاربر، او را پیدا و ارتباط چشمی خود را با او حفظ کند. این ربات، توانایی لامسه و واکنش نشان دادن را نیز دارد.

مراقبت از سالمندان مبتلا به فراموشی آسان می‌شود (+عکس) – مجله آنلاین موبنا

پارو، نخستین نمونه از ربات‌های نوع خود به شمار می‌رود اما قطعاً آخرین آنها نیست. این ربات با قیمت حدود ۶۴۰۰ دلار به بازار عرضه شده که برای بیشتر مردم، بسیار بالاست اما نمونه‌های ارزان‌تری هم وجود دارند. سگ رباتیک موسوم به “تام‌بوت” (Tombot)، یکی از این ربات‌هاست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *